W Stumilowym Lesie, czyli zabawy z Kubusiem Puchatkiem

by - 20:48

Propozycja zabaw dla najmłodszych, którzy uwielbiają przygody Krzysia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Dnia 18 stycznia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, co może być świetną okazją do przeprowadzenia tego typu zabaw.Opowieści ze Stumilowego Lasu

Dzieci siadają w kole. Każdemu dziecku rozdajemy obrazek przedstawiający jakąś historię ze Stumilowego Lasu. Animator opowiada dzieciom opowieść o Kubusiu Puchatku i prosi, aby wszyscy uważnie słuchali, ponieważ zadaniem dzieci jest podnieść swój obrazek do góry, jeżeli będzie przedstawiał to o czym aktualnie jest mowa.


Zabawy z chustą animacyjną

  • Kubuś i balonik – animator opowiada dzieciom, że ul, z którego Kubuś Puchatek zdobywał miodek, był umieszczony wysoko na drzewie, zatem miś dostawał się tam podlatując na baloniku. 
Do zabawy potrzebny jest więc jeden balon, do którego na nitce przyczepiony będzie obrazek Kubusia Puchatka. Zadaniem dzieci jest ruszanie chustą animacyjną, tak, aby Kubuś nie spadł na ziemię, tylko unosił się w powietrzu przez cały czas trwania piosenki z bajki (piosenka oczywiście jest puszczona tylko fragmentarycznie). 

  • Spacer po Stumilowym Lesie – dzieci wstają i trzymają chustę. Puszczona jest muzyka, w której słychać odgłosy lasu, strumienia, ptaszków dzieci maszerują z chustą w kółko, wykonując przy tym ruchy, o których wspomina animator, np. skaczemy przez strumień, idziemy po kłodzie (tiptopy, ręce rozciągnięte dla zachowania równowagi, schylamy się pod pniem itp.). Jednak w momencie kiedy słychać pszczoły, dzieci chowają się pod chustą, do momentu, aż pszczoły odlecą i z powrotem będzie można spokojnie spacerować.


  • Kto to mówi? - animator mówi dzieciom, że za chwile usłyszą wypowiedzi różnych postaci z bajek. Ich zadaniem jest zająć miejsce na kolorze chusty odpowiadającym odpowiedniej postaci: pomarańczowy – Tygrysek, niebieski - Kłapouchy, żółty – Kubuś, czerwony - prosiaczek.


Tygryski lubią brykać

Dzieci ustawiają się w rzędzie. Animator pyta się ich, która z postaci z bajki najbardziej lubi brykać – Tygrysek! Zatem teraz będziemy skakać jak tygryski. Animator układa z kolorowych kółek trasę, następnie prosi dzieci, aby zapamiętały, w jaki sposób po nich przeskakuje, np. na jednej nodze, co drugie kółko. Zadaniem każdego dziecka jest pobrykać po kółeczkach zgodnie z zaprezentowanym przez animatora wzorem. Zabawę można poprowadzić trzy razy, prezentując nowy układ skakania, zwiększając poziom trudności, co kolejkę.


Małe co nieco

Animator prosi, aby dzieci ustawiły się w rzędzie. Ma przed sobą karton, w którym znajdują się przywieszone na sznurkach papierowe pszczółki (rys. poniżej). Na tylnej ścianie kartonu, znajduje się mały słoiczek z miodem. Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie słoiczka, tak, aby nie poruszyła się żadna pszczółka.

Kubusiowe memory

Dzielimy dzieci na dwie grupy. Jednej rozdajemy karty z wizerunkami postaci z Kubusia Puchatka, a a drugiej grupie dajemy karty przedstawiające przedmioty charakterystyczne dla postaci z bajki, np. królik - marchewka, Puchatek - miód itp. Zadaniem dzieci jest dobrać się w pary tak, aby dany przedmiot pasował do odpowiedniej postaci.

Ogonek Kłapouchego

Dzieci ustawiają się w kolejce za linią wyznaczoną przez animatora. Każde dziecko kolejno, będzie miało zasłonięte oczy. Zadaniem dziecka jest przyczepić zaczepiany na rzep ogon namalowanemu na tekturze Kłapouchemu.


Prosiaczek

Biedny prosiaczek boi się zasnąć, bo myśli, że przyśnią mu się jakieś koszmary. Zadaniem dzieci jest namalowanie Prosiaczkowi pięknych snów, które mogą mu się przyśnić. Do tego celu animator rozdaje dzieciom kartki w kształcie chmurek, w których dzieci będą rysowały piękne sny dla Prosiaczka.


Quiz wiedzy o Stumilowym Lesie

1. Jak nazywał się przyjaciel Kubusia Puchatka, który był człowiekiem?
KRZYŚ
2. Który z przyjaciół Kubusia Puchatka wszystkiego się bał?
PROSIACZEK 
3. Który z przyjaciół Kubusia Puchatka bardzo lubił brykać?
TYGRYSEK 
4. Kto jest najmądrzejszy w Stumilowym Lesie?
SOWA 
5. Co najbardziej lubił jeść Kubuś Puchatek?
MIÓD 
6. Jak nazywają się miejsca, w których pszczoły produkują miód?
ULE 
7. Co sadzi Królik w swoim ogrodzie?
MARCHEWKI 
8. Który z przyjaciół Kubusia Puchatka ma na ogonie różową kokardę?
KŁAPOUCHY 
9. Jak nazywa się osoba zajmująca się pozyskiwaniem miodu?
PSZCZELARZ

You May Also Like

0 komentarze