Pirackie skarby - morskie gry i zabawy dla dzieci :)

by - 23:46

Morska tematyka jest dla dzieci bardzo ciekawa i inspirująca, chociażby za sprawą serii filmów Piraci z Karaibów. Obserwując swoich wychowanków często zauważam, jak bawią się w morskie przygody wzorując się na filmowych bohaterach. Warto zatem mieć przygotowane kilka zabaw, które świetnie się sprawdzą nie tylko pod hasłem pirackiej wyspy.Wprowadzenie

No tak, skoro mamy bawić się w piratów warto byłoby zatem zacząć od początku i dzieciom wytłumaczyć kim tak właściwie byli i czym się zajmowali... tu jednak z powodów oczywistych powinniśmy taką prawdę jak pirackie rabunki, grabieże wiosek i gwałty pominąć, a skupić się na rzeczach poprawnych wychowawczo ;)

Moja propozycja wprowadzająca to pomysł odnalezienia listu w butelce, który zachęci dzieci do wspólnych morskich przygód zakończonych poszukiwaniem pirackiego skarbu. Wszystko zaczyna się wejściem gapowatego marynarza, który podczas łowienia ryb wyłowił taką butelkę i nie wie za bardzo co to może być. Dzieci podpowiadają mu, że w środku jest ukryta wiadomość i pomagają ją wyciągnąć. Animator zbiera dzieci w kole i czyta z nutką tajemnicy w głosie. Legendę o skarbie tworzycie sami, w zależności od tego co chcecie umieścić w skrzyni.

Po takiej fazie inspiracji nadszedł czas na wspólną naradę z dziećmi, czy mają ochotę wyruszyć na poszukiwanie takiego skarbu. Jeżeli się zgadzają w takim razie przystępujemy do pirackiego szkolenia, bo nie ma opcji, żeby się nie zgodzili :)

Smaczki do wykorzystania:
 • Pirackie przywitanie: Ahoj! - tak marynarz może przywitać się z dziećmi, tłumacząc, że w ten sposób właśnie witają się wszyscy płynący po morzach i oceanach.
 • Na statku musi panować dyscyplina, żeby usłyszeć wszystkie komendy wydawane przez kapitana, zatem kiedy kapitan trzyma w górze rękę zaciśniętą w pięść, to oznacza, że panuje całkowita cisza, kiedy ręka w górze nie jest zaciśnięta - piraci mogą hałasować. Można przetestować kilka razy z głoską "A", a zobaczycie jaką im to sprawi frajdę.


Propozycje pirackich zabaw:
/Kolejność dowolna, pamiętajcie o przemienności elementów i oczywiście to worek z pomysłami, więc nie trzeba wykorzystywać wszystkiego/
 • Zabawa dramowa z wykorzystaniem tańca animacyjnego - Jeżeli mamy tunel animacyjny, to możemy go rozłożyć tak, żeby wszyscy usiedli na nim jeden za drugim, ale jak go nie ma, to nic nie szkodzi. Na początku siada animator, który co chwilę musi kukać do tyłu, żeby pilnować porządku. Animator - Kapitan opowiada, zachęcając dzieci do wykonywania zamierzonych czynności:
Dzielni i silni piraci/Dzieci pokazują swoje muskuły :D/ 
Wyruszyli na poszukiwanie Czekoladowej Wyspy.W rękach trzymali wiosła/wszyscy trzymają ręce do góry/ 
Którymi wiosłowali raz w lewo/wiosłujemy z lewej/ 
Raz w prawo/wiosłujemy z prawej/ 
I tak na zmianę/wiosłujemy na zmianę/ 
Aż nagle na niebie zebrały się ciemne chmury/pokazujemy palcem do góry/ 
I na morzu zrobił się sztorm! Statek kołysał się na wszystkie strony!/dzieci się kołyszą/ 
Zrobił się przechył na stronę lewą/wszyscy przewracają się na lewą stronę/ 
Potem przechył na stronę prawą/wszyscy przewracają się na stronę prawą/ 
A potem łódź kołysała się do przodu i do tyłu/pochylamy się do przodu i do tyłu/ 
W dodatku zaczęły ich gonić rekiny, więc musieli przyśpieszyć z wiosłowaniem/udajemy, że wiosłujemy uciekając przed rekinami/
Aż w końcu dotarli do Czekoladowej Wyspy!/oblizujemy się i masujemy po brzuchu/  
Gdzie tubylcy zdradzili im przepis na pyszną czekoladę!/zbieramy się w kole i rozpoczyna się taniec animacyjny do piosenki Chocolate !!! kliknij !!! /


 • Papierowe statki - w zabawie wykorzystujemy wykonane wcześniej przez animatora papierowe statki (najlepiej z kartki formatu a5). Jak jest mało miejsca w sali, można podzielić zabawę na tury. Dzieci kładą się na brzuchu przed twarzą mając swój statek, na znak animatora zaczynają w niego dmuchać, tak aby przesunął się do przodu. Nie można pomagać sobie ręką. Wygrywa ta osoba, która wcześniej przekroczy wyznaczoną linię mety.

 • Wyścigi żółwi morskich - do zabawy będą nam potrzebne dwie gumowe zabawki w kształcie morskich stworzeń, a każdą z nich połączymy metrową wstążką na końcu której przywiązujemy kredkę.  Zabawa polega na obracaniu w rękach kredki, tak aby wstążka się zwijała, co spowoduje, że żółw dotrze do właściciela. Pierwszy żółw wygrywa wyścig. • Przeciąganie liny - dzielimy drużyny na dwie grupy, na podłodze oddzielamy teren obu drużyn, a pośrodku liny przywiązujemy chustkę. Na start prowadzącego drużyny próbują przeciągnąć linę na swoje terytorium, zatem wygrywa ta drużyna, która przeciągnie część liny z chustką na swoją stronę.

 • Zabawa w skarby - (coś w stylu Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!) Do zabawy potrzebne nam są skarby, np. woreczki gimnastyczne z grochem. Prowadzący - strażnik skarbów - umieszcza je na końcu sali. Zadaniem dzieci jest zdobyć skarby (zanieść je w miejsce, w którym zaczynają grę), ale zbliżać się do nich mogą tylko wtedy jeśli strażnik na nich nie patrzy. Kiedy są w zasięgu jego wzroku muszą stać nieruchomo do momentu, kiedy przestanie na nich spoglądać. Strażnik się przemieszcza, tak żeby dać dzieciom szansę podejścia do skarbów. Kogo strażnik nakryje w ruchu, ten wędruje na linię startu, jeżeli ma skarb w ręce to go odkłada. Zabawa się kończy, kiedy wszystkie skarby zostaną zabrane do bazy dzieci.
UWAGA! Grając w to z dziećmi do 10 roku życia, chociażby prosiły i błagały, żeby zostać strażnikiem, nie pozwalajcie im. W przeciwnym razie zabawa wymknie się Wam spod kontroli. Dzieci biorą swoją rolę bardzo na poważnie, dlatego w praktyce będzie wyglądało to tak, że nikogo do skarbów nie dopuszczą i co chwilę za drobne szczegóły (np. mrugnięcie) będą odsyłać na linię mety resztę uczestników. Zabawa zacznie się przeciągać, a w grupie mogą zrodzić się niepotrzebne konflikty.


 • Papuga - zabawa prosta - polega na papugowaniu, czyli powtarzaniu słów, które mówi animator. Jednak na słowo "papuga", dzieci nie mogą go powtórzyć, inaczej odpadają z zabawy.

 • Piraci i okręty - (tak jak gorące krzesła) animator rozkłada na podłodze gazety - statki. Kiedy gra muzyka wszystkie dzieci poruszają się dookoła statków, a kiedy muzyka się zatrzymuje, każdy uczestnik zabawy musi wsiąść do wybranego statku. Co turę statków ubywa, a kto do statku wsiąść nie zdąży ten odpada.

 • Starcie z ośmiornicą - do zabawy wykorzystujemy makaron pływacki. Dzieci ustawiają się jeden obok drugiego i wprowadzamy ich w zabawę, że za chwilę nasz piracki statek będzie miał starcie z wielką ośmiornicą, a ten makaron to jedna z jej macek. Zadanie polega na tym, aby nie dać się jej dotknąć i podskoczyć, kiedy będzie próbowała przejść pod nogami dzieci, lub obniżyć się, gdy zechce przejść górą. Rzecz jasna, to animator steruje macką mówiąc czy idzie górą czy dołem :)

 • Łowienie ryb - potrzebna będzie do tego zadania wędka (patyk z krótkim sznurkiem, który na końcu ma przymocowany magnes) i rybki (wycięte z papieru, też z przyklejonymi magnesami). Zadaniem dziecka trzymającego wędkę jest złowienie rybki, która ma przyciągnąć się do magnesu.

 • Bitwa morska na kule armatnie - dzielimy dzieci na dwie grupy ustawiając je po przeciwnych stronach liny leżącej na podłodze. Każdemu rozdajemy stronę z gazety i prosimy aby zwinęli ją w kulkę, tworząc w ten sposób kulę armatnią (mogą też być balony). Gra jest na czas (2-3 min.), a ostatnie dziesięć sekund jest głośno odliczane przez animatora. Istotą zabawy jest przerzucanie kul na stronę przeciwnej drużyny. Kiedy ktoś na swoim polu zauważy kulę, musi ją szybko podnieść i przerzucić. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu czasu, będzie miała najmniej kul.


 • NKO /zabawy Na Każdą Okazję/ (poświęcę temu osobny post i wtedy wkleję tu linka)

Poszukiwanie skarbów
Tę kwestię można zorganizować na kilka sposobów:

 1. ... a teraz szukajcie bo gdzieś jest ukryty
 2. ... lub dać im wskazówki, gdzie mają go szukać, np. w formie zagadki. To może być też prosta mapa z zaznaczonym miejscem skarbu, albo zdjęcie miejsca, w którym jest on ukryty.
Co włożyć do skrzyni ze skarbami? Najlepszą rzeczą są czekoladowe monety, ale niestety nie jest je tak łatwo dostać. Zazwyczaj jednak każda forma słodkiego poczęstunku, jest dla dzieci atrakcyjna.
W przypadku zastosowania zabawy w przedszkolu, do skrzyni można schować jakiś rekwizyt, który będzie dobrym wprowadzeniem, do kolejnego tematu zajęć.♫ Tło muzyczne do zabaw: !!! kliknij !!!


// Pisząc o zabawach pirackich nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o jednej z najlepszych zabaw tematycznych jaką zrobiliśmy kiedyś z naszymi dzieciakami na kolonii zuchowej! Ogólnie tematem kolonii była bajka Przygody Fineasza i Ferba, a jedną z inspiracji do działania stał się odcinek, kiedy bracia wraz z przyjaciółmi wyruszyli na poszukiwanie skarbu Pirata Czarnobrodego. Na skarbie tym ciążyła klątwa, że każdemu kto go odnajdzie urośnie piracka broda. Chcąc obalić te plotki, wyruszyliśmy zatem z dziećmi na poszukiwania, a kiedy już skarb udało się znaleźć, okazało się, że są w nim... czarne brody! 
Rozbawieni zawartością skrzyni, wróciliśmy do obozowiska, gdzie zauważyliśmy, że są tam prawdziwi piraci (przebrani starsi harcerze). Stało się to doskonałym pretekstem do wykorzystania zawartości skrzyni. Żeby nas nie poznali musieliśmy szybko założyć swoje brody i wtopić się w tłum. 

W tym momencie pod niewielkim udziałem animatora właściwie zabawa posuwa się sama, a prowadzący tylko w małym stopniu moderuje postęp zdarzeń. Kolejny raz przekonałam się jak niewielki rekwizyt, strój czy charakteryzacja, posuwają dziecięcą wyobraźnię do wspaniałych zachowań twórczych i niesamowitego wczucia się w naśladowaną rolę. Żadne słowa nie są w stanie opisać tego, jak wielka satysfakcja przychodzi po takich działaniach animacyjnych! Dobrze przeprowadzona zabawa tematyczna niesamowicie zacieśnia więzi w grupie, a wytworzona energia między nami krąży i pozytywnie oddziałuje na wszystkich. Wszystkim Wam życzę udanych zabaw tematycznych i spełnienia w tym co robicie. Powodzenia :)

You May Also Like

32 komentarze

 1. SUPER! Tego potrzebuję! Organizuje zabawy animacyjne dla dzieci i to jest to czego szukałam! Dzieki, dzięki, dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem animatorem i Jestem pod wrażeniem pomysłów :) i mam moc inspiracji dzięki tym propozycjom

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko tu jest WSPANIAŁE! :) Dziękuję za inspiracje i gratuluję tego co zrodziło się w głowie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Takie komentarze dodają dużo energii do dalszego działania :)

   Usuń
 4. Dziękuję!! Szukałam pomysłu co zrobić z dziećmi 8 letnimi zaproszonymi na urodziny do syna. Z całą pewnością skorzystam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zatem o komentarz jak się udało przyjęcie :)

   Usuń
 5. Pomysłowa, przytdatna stronka. Dziękuję za udostępnienie treści zabaw.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za pomysły :) jako rodzic mam zorganizować dzień mojego dziecka w przedszkolu i dzieki tej stronce bedzie napewno niezapomniany

  OdpowiedzUsuń
 7. super zabawy naprawdę pieknie zgrane. zapisane.
  nie mogę tylko odnaleść NKO /zabawy Na Każdą Okazję
  do zabaw można dodac prejście przez bagno. dzieci podają sobie kartki po których przechodzą przez bagno

  OdpowiedzUsuń
 8. z niecierpliwością czekam na więcej wspaniałych wspisów

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniale.. dużo inspiracji... mega wielkie dzieki

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też jestem pod wrażeniem. Szykuję właśnie zajęcia o morzu dla grupy niedosłyszących przedszkolaków i to jest najlepsza strona z tych wszystkich, na jakie trafiłam. Na pewno coś z niej wykorzystam :-))) Dzięki i powodzenia w pracy z dzieciakami! :-)))

  OdpowiedzUsuń
 11. Genialne, mnóstwo ciekawych inspiracji!

  OdpowiedzUsuń
 12. REWELACJA!!! Oskara za pomysłowość!

  OdpowiedzUsuń
 13. Super pomysły:))) a ten z brodami to już w ogóle:))

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 16. A nie chcecie uświetnić całego przyjęcia o wynajęcie jakiegoś fajnego dmuchańca? Wiem, że firma http://www.kraina-zabaw.com.pl/ coś takiego może Wam zaoferować i wiem też, że jest to super zabawa dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wreszcie mam czym zająć moją młodszą siostrę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 21. Rewelacyjne zabawy, multum inspiracji. Już zaczynam pisać list na najbliższe spotkanie z Piratami :)

  OdpowiedzUsuń
 22. 44 yr old Senior Editor Florence Aldred, hailing from Woodstock enjoys watching movies like Benji and Skydiving. Took a trip to Cidade Velha and drives a Envoy XUV. skocz do tej strony

  OdpowiedzUsuń
 23. 30 yr old Environmental Specialist Kleon Prawle, hailing from Nova Scotia enjoys watching movies like Red Lights and Air sports. Took a trip to Kathmandu Valley and drives a G-Class. dlaczego nie sprobowac tego

  OdpowiedzUsuń
 24. W sumie jeśli chodzi o zabawy w przedszkolu to ja właśnie szukałam takiego miejsca dla mojego malucha, gdzie będzie mu najlepiej. Muszę przyznać, ze wielkie wrażenie na mnie zrobiło przedszkole http://przedszkole.warszawa.pl/ i tam właśnie szkrab chętnie chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wow, gratuluję pomysłowości!

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czasem biorę dzieciaki do opieki i zastanawiam się jaką zabawę im zorganizować, żeby się nie nudziły. A tu proszę, nie trzeba specjalnych zabawek, żeby dzieci miały przyjemnie zorganizowany czas. Super pomysłowość.

  OdpowiedzUsuń
 28. Fenomenalna lista pomysłów. Uwielbiamy takie listy, jak brakuje pomysłów, młody chodzi znudzony, to google pomaga znaleźć takie wpisy jak ten. Super, dziękuje za inspiracje. Korzystamy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawe, że piractwo może inspirować tak różnorodne formy zabawy! Która gra jest Twoją ulubioną?
  https://smartkidsplanet.pl/blog-i-aktualnosci/

  OdpowiedzUsuń