Dzień Babci i Dziadka

by - 13:45

Korzystając z okazji, że dziś dzień wyjątkowy, mam dla Was garść pomysłów, które możecie wykorzystać podczas organizacji Dnia Babci i Dziadka. Nie jestem zwolennikiem przeprowadzenia tego wydarzenia w formie "dzieci śpiewają, występują - babcie i dziadkowie tylko siedzą, uśmiechają się i przyjmują własnoręcznie wykonane przez dzieci podarki". Mam inną propozycję.

Współcześnie starsi ludzie i ich potrzeby, zostają często spychane na plan dalszy i w dobie internetu, ich wiedza i doświadczenie nie są już tak doceniane jak kiedyś. Dzisiejszej babci przychodzi konkurować z tabletem i czasami naprawdę musi stanąć na głowie, by czymś zainteresować swojego wnuczka. Dlatego oprócz wzruszających piosenek, życzeń i wierszy, zaoferujmy babciom i dziadkom wspólną zabawę!

Moją propozycją jest turniej "Babć i dziadków", w którym babcie, dziadkowie i ich wnuczęta będą się wspólnie zmagać :)


Propozycje zabaw:

Lepienie pierogów
Kto jest lepszy w kuchni - babcia czy dziadek?
Do tego zadania potrzebujemy czterech babć i czterech dziadków. Do każdej drużyny dołącza troje dzieci. Zadaniem zespołów jest ulepić jak najwięcej pierogów w czasie 7 minut.

Bajkowy quiz
Podobno babcie opowiadają najpiękniejsze bajki, ale może dziadkowie nie są w tym gorsi? Babciom, dziadkom i wnuczętom zostają rozdane karty, na których widnieje wybrana postać z bajki. Zadanie polega na dobraniu się w odpowiednie bajkowe grupy, np. wilk, babcia, gajowy - Czerwony Kapturek.

Zabawki wnucząt
Do tego zadania potrzebujemy trzech babć, trzech dziadków i troje dzieci. Każdy z nich ma na oczach zawiązaną chustkę. Ich zadaniem jest przy pomocy zmysłu dotyku powiedzieć jaki rodzaj zabawki trzymają w ręce, np. samochód, lalka, klocki itp.

Kłębek włóczki
W zabawie bierze udział jedna babcia + dziecko oraz jeden dziadek + dziecko, zabawa polega na tym która drużyna szybciej zwinie kłębek włóczki.

Gdzie jestem?
W sali na ścianach są powieszone dziecięce rysunki babci i dziadków. Zadaniem babć i dziadków jest się ustawić pod swoim "portretem" :)


Czyj to wnuczek?
Wybrane babcie i dziadkowie odwracają się tyłem do wnucząt, którzy siedzą na środku sali obok siebie. Animator wskazuje palcem które dziecko ma zawołać "dziadku" lub "babciu", a zadaniem babci lub dziadka jest się zgłosić jeśli był to jego wnuk lub wnuczka.
Na koniec turnieju proponuję wspólny pląs i wręczenie upominków.


You May Also Like

1 komentarze

  1. Otóż to! Uważam, że takie zabawy są sto razy lepsze niż sztywne akademie, milion wierszyków, piosenek, wszyscy się tylko stresują, nudzą itp... A tutaj jest rywalizacja, jest zabawa, radość, emocje, wszystko to, co najważniejsze :)

    OdpowiedzUsuń