Kraina Lodu - zabawy z Anną i Elzą

by - 20:20

Dziś podzielę się z Wami moimi pomysłami na dziecięcą imprezę w stylu Krainy Lodu (Frozen). Mam na swoim koncie poprowadzonych ponad sto imprez o tej tematyce (serio, to nie jest żart!), dlatego wiem, które zabawy super się sprawdzają i zawsze odnoszą wielki sukces nie tylko wśród dziewczynek.


Propozycja animacji często odwołuje się do wydarzeń z bajki, więc jest to duża frajda dla tych, którzy znają bajkę prawie na pamięć. Zabawę rozpoczynam zawsze od wyprawy do mroźnej krainy więc w tym celu organizuję dzieciom tory przeszkód związane z lodową tematyką, oto one:


Skakanie po krach 
Najpierw pytam się czy dzieci wiedzą jak nazywają się kawałki lodu płynące po rzece, a jak nie wiedzą to wprowadzam nowe słowo - do tego celu wykorzystać można gazety lub koła hula-hop. Rozstawiamy je w bliskich odległościach i mówimy dzieciom, że muszą się przedostać na drugą stronę rzeki skacząc po nich. Zabawa może mieć kilka rund w każdej z nich zabieramy jedną krę lub zwiększamy odległość między nimi.

Zjazd na sankach
Pytamy dzieci w jaki sposób można poruszać się po śniegu. Jeżeli padnie hasło "na sankach!", to zapraszamy dzieci na saneczkową wyprawę. Do tego celu przyda się ławeczka gimnastyczna i jakaś chustka. Dziecko siada na chustce, nogi też ma na ławce, a animator trzymając dziecko za ręce przeciąga go przez całą długość ławki. Chustka jest po to aby przyśpieszyć ruch po ławeczce ale też z myślą o dziewczynkach (ślizg w sukience nie jest komfortowy).

Lodowe sople
Kolejna zabawa wymaga od dzieci koncentracji, a jednocześnie jest dla nich bardzo atrakcyjna i emocjonująca. Na nitkach wieszam na tyczce małe sopelki. Zadaniem dzieci jest przejść pod tyczką tak aby żaden sopel się nie poruszył. Podobnie jak w zabawie w limbo. Tyczka może iść coraz niżej.

Koronacja Królowej Elzy
Kiedy już dotarliśmy do Krainy Lodu informujemy wszystkich, że właśnie przybyliśmy na uroczystą koronację. Prosimy solenizantkę aby usiadła na krześle i na oczach zawiązujemy chustkę mówiąc, że przygotowujemy dla niej niespodziankę. W tym czasie jeżeli mamy jakieś ogromne klocki, kolorowe pufy, to pozostałe dzieci budują z nich tron. Jeżeli nimi nie dysponujemy to wystarczy jakieś ładne wcześniej ozdobione krzesło. Dziewczynkom dajemy do rąk chustki do tańca/wstążki a chłopcom coś co przypomina miecz, np. możecie wyciąć jakieś z tektury, albo wykorzystać tyczki lub patyki, a kto sprytny i ma dostęp niech zrobi takie balonowe :) Wszyscy ustawiają się wzdłuż drogi do tronu. Następnie ściągamy solenizantce chustkę i prosimy aby zasiadła na tronie - dziewczynki machają chustkami/wstążkami, a chłopcy stoją na baczność trzymając miecze w górze. Następnie animator mówi: W imieniu naszego Królestwa Arendel mianujemy Ciebie naszą królową! Hip hip - hura! Hip hip -hura! Hip hip - hura, hura, hura! /Hura odpowiadają dzieci/ i po tych słowach nakładamy dziewczynce koronę. Z okazji koronacji odbywa się wielki bal, więc prowadzimy z dziećmi zabawę taneczną: kiedy gra muzyka swobodnie tańczą, a gdy się zatrzyma nikt nie może się poruszyć. Pamiętajmy aby do tych tańców zabrać rycerzom miecze ;) 

Moc Królowej Elzy
Po zabawach tanecznych, animator mówi, że podczas balu w Arendel okazało się, że królowa ma moc zamieniania w lód wszystkiego czego dotknie, zatem teraz odbywa się zabawa w berka, a złapana przez królową osoba musi zatrzymać się w miejscu w jakiejś zamrożonej pozie (stop-klatka). Zabawa trwa całą piosenkę "Mam tę moc".

Puzzle
Teraz dzielimy wszystkich na drużyny. Rozdajemy dzieciom strunowe woreczki, w których kryją się puzzle z postaciami z Krainy Lodu. Mówiąc puzzle mam na myśli takie własnej roboty - wydrukowane na sztywnym papierze obrazki z filmu i pocięte na kawałki. Kiedy już wszyscy skończą przypominamy sobie imiona postaci i określamy kto z nich był dobry a kto zły.

Zabawy z bałwankiem Olafem 1
W drodze do lodowego zamku Elzy spotykamy bałwanka Olafa, który chciałby się z nami pobawić. W tym celu przyda się jakaś maskotka z jego podobizną. Można wtedy pobawić się chustą animacyjną podrzucając Olafa do góry w rytm śpiewanej przez niego piosenki.

Zabawy z Olafem 2
Inną wersją zabawy z Olafem jest stworzenie z tektury jego podobizny. W miejscu nosa ma wyciętą dziurę. Zadaniem dzieci jest dopasowanie marchewki do dziurki oczywiście z chustką na oczach. Każdy osobno wykonuje to zadanie, inni mogą pomagać dając rady "prawo, lewo, do góry, na dół, dwa kroki do przodu itp.".


Spotkanie z lodowym potworem - Puszkiem
Gdy dotarliśmy do lodowego zamku na "przywitanie" wyszedł nam Puszek - wielki śnieżny potwór stworzony przez Elzę. Mówimy dzieciom, że uda nam się go pokonać jeżeli trafimy śnieżką do celu, czyli tam gdzie jest jego podobizna. Każdy próbuje rzucić zrobioną przez siebie papierową kulką tyle razy aż mu się uda. Na koniec z radości pokonania puszka możemy urządzić bitwę na papierowe śnieżki.

W poszukiwaniu Trolli
Po wizycie u Elzy, Anna została trafiona lodową mocą prosto w serce. Naszym zadaniem jest odnalezienie pomocnych Trolli, które gdzieś ukryły się dookoła. Wcześniej animator lub ktoś do pomocy chowa obrazki z trollami w różnych miejscach. Gdy dzieci uważają, że wszystkie już odnalazły, liczymy wspólnie czy ich liczba rzeczywiście się zgadza.

Na koniec pytamy dzieci czy pamiętają co tak naprawdę uratowało Annę. Jeżeli nie wiedzą, to przypominamy, że była to miłość Elzy do Anny. Dziękujemy wszystkim za zabawę!

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do działania :) A żeby lepiej wczuć się w klimat, to oczywiście polecam obejrzenie Krainy Lodu!

You May Also Like

9 komentarze

 1. Niesamowita jest Twoja pomysłowość i to że dzielisz się swoimi pomysłami ! Świetne zabawy mam nadzieję że niedługo zacznę osiągać sukcesy jako animator jesteś moja inpiracja na pewno sama też rusze głową bo widzę że się da !

  OdpowiedzUsuń
 2. meeega! właśnie tego szukałam :) tyle pomysłów <3 ale będzie impreza :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak długo trwa ta zabawa? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dopiero stawiam pierwsze kroki jako animator urodzinowy. Dziękuję za pomoc! :) Naprawdę dobre pomysły!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zabawy! Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi pomysłami:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak , zgadam się uper przemyślane , myśle że nawet dla dziewczynek od 3 latnadadzą sie niektore zabawy. pozdrawiam!!!
  Dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzymajcie namiary - https://www.lesnydwor.karpacz.pl/lesny-dwor/o-nas Tam macie wygodny pensjonat w Karpaczu i wszystko, co potrzebne na miejscu. Kwestia jedynie taka, jakie macie oczekiwania. I nudzić się na pewno nie będziecie.

  OdpowiedzUsuń