Poradnik wychowawcy kolonijnego: Zabawy zapoznawcze, integracyjne

by - 16:43

Zbliżają się wakacje zatem myślę, że dzisiejszy wpis okaże się przydatny dla wszystkich wychowawców kolonijnych, którym pierwszy raz przyjdzie pracować w zawodzie. Być może i Ci którzy są wychowawcami już od dawien dawna także znajdą coś dla siebie. Proponowane zabawy mają charakter zapoznawczy/integracyjny i świetnie wpasują się w pierwsze spotkanie z grupą. Pamiętajcie, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, zatem warto pokazać się od kreatywnej strony i ciekawie wypełnić dzieciom ten czas rozłąki z rodzicem. Jest to ważne szczególnie w pierwszych dniach kolonii/obozu. Zasada jest prosta - im dziecko jest bardziej zajęte tym mniej tęskni, a rodzic ma spokojną głowę, że podjął dobrą decyzję zapisując swoją pociechę na taką formę wypoczynku. Jeżeli już na początku dobrze zgramy ze sobą grupę, to dzieci nawiązując nowe przyjaźnie wypełnią sobie w ten sposób chwilową pustkę spowodowaną przebywaniem z daleka od rodzinnego domu. W tym czasie to Ty staniesz się ich mamą i tatą jednocześnie (taki zapis jest nawet w umowie, którą podpisuje wychowawca), a potwierdzeniem dobrze wykonanej pracy będą słowa wychowanków "ja nie chcę stąd wyjeżdżać!" czego wszystkim życzę :)


Zabawy zapoznawcze/integracyjne związane z zapamiętywaniem imion


Ł jak... łobuz - uczestnicy zapisują swoje imię na kartce literkę pod literką. Zadaniem grupy jest wymyślić swoje cechy, które zaczynają się na każdą literę pojawiającą się w imieniu, następnie w kręgu kolejno każdy odczytuje co udało mu się sklecić :)

Detektyw - wychowawca podaje namiary na osobę, którą trzeba wytropić i złapać ją za rękę:
 • ktoś kto ma taki sam kolor oczu jak ty,
 • ktoś kto ma taki sam kolor włosów jak ty,
 • ktoś kto jest tego samego wzrostu co ty,
 • ktoś kto ma taką samą dłoń jak ty,
 • ktoś kto ma taki sam rozmiar stopy jak ty,
 • ktoś kto jest od ciebie wyższy.


Co jest czyje? - wychowawca pyta się dzieci, które z nich ma najlepszą pamięć, następnie wybiera jedną osobę, która odwraca się plecami do grupy. Następnie dzieciaki zamieniają się między sobą czapkami/butami/ okularami/ plecakami/ spinkami itp., a zadaniem wybranej osoby jest powiedzieć kto z kim się wymienił rzeczami. Zabawa sprawia dzieciakom wiele frajdy, szczególnie jak sam wychowawca wymieni się z kimś czymś swoim.

Kurtyna - do zabawy będzie potrzebny koc lub chusta animacyjna, wychowawca dzieli dzieci na dwie grupy i z pomocą drugiej osoby zasłania grupom widok na siebie. Gdy kurtyna jest w górze obie grupy wybierają osobę, która ma stanąć przed kurtyną. Wychowawca liczy do trzech i opuszcza kurtynę, a zadaniem wybranych osób jest powiedzieć imię osoby, która przed nią stoi. Wygrywa ta osoba, która powiedziała pierwsza.

Kogo brakuje? - kolejna zabawa z kocem lub chustą animacyjną. Wszyscy uczestnicy zamykają oczy i leżą na podłodze przykrywając nogi kocem lub klanzą. W tym czasie wychowawca chodzi dookoła a kogo dotknie w głowę, ta osoba musi się schować pod kocem/chustą. Potem wszyscy otwierają oczy i bez zaglądania pod koc/chustę muszą zgadnąć kogo brakuje.

Refleks - uczestnicy siedzą w kręgu, w środku jest jedna osoba, która trzyma trzyma kij /może być miotła :)/. Zadaniem osoby w środku jest powiedzieć czyjeś imię, a następnie szybko odsunąć się do tyłu puszczając kij. Zadaniem wywołanej osoby jest dobiec i złapać kij nim spadnie na ziemię. Potem ta osoba wywołuje kolejną itd.Lubię to! - wychowawca rozdaje dzieciom kartki na których mają narysować swoje ulubione zajęcie (w dużych odstępach między sobą, żeby nie podglądali swoich prac), następnie oddają je wychowawcy. Wychowawca podnosi wybraną kartkę do góry, a dzieci próbują się domyślić, kto jest autorem pracy, oczywiście autor pracy w tym momencie milczy :)

Domino - wychowawca wybiera pierwszą osobę, która staje się pierwszą częścią domina. Ta osoba musi powiedzieć, kto będzie do niej pasował, np. "Szukam kogoś kto tak jak ja lubi konie" i ktoś kto lubi konie dołącza do pierwszego elementu, następnie drugi element mówi kogo szuka. Jeżeli ktoś coś powie, a nikt się z tym nie będzie zgadzał, trzeba zmienić obszar poszukiwań na jakiś inny.

Krok w przód - uczestnicy stoją w odległych kątach sali. Kiedy wychowawca podaje jakieś hasło, np. "Lubię grać w piłkę", te osoby, które uważają "TAK" robią krok w przód, "NIE" robią krok do tyłu. Te osoby, które spotkają się najszybciej to oznacza, że mają ze sobą najwięcej wspólnego.

Bezludna wyspa - uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy kolejno musi opowiedzieć co zabrałby w podróż na bezludną wyspę, a warunek jest taki, aby każda z tych rzeczy zaczynała się na pierwszą literę imienia osoby, która siedzi po prawej stronie osoby mówiącej, np. ktoś kto ma po prawej stronie Krzysia, mówi: "W podróż na bezludną wyspę zabiorę kredki, kapcie i kalesony".


You May Also Like

2 komentarze

 1. To ze szczotką jest fantastyczne! Znałam podobną zabawę o zachecającej nazwie "yyyy" ale nie było tego rekwizytu :D oo, wykorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 2. A propo włosów - gdzie kupujecie urządzenia i kosmetyki? Czy tutaj - https://www.fryzomania.pl/
  Gdzieś indziej?

  OdpowiedzUsuń