Bajkowy bal karnawałowy

by - 19:16

Dziś podejdę do balu karnawałowego od trochę innej strony niż za poprzednim razem. Dotychczasowe wpisy dotyczące zabaw przydatnych podczas balu karnawałowego miały luźny charakter i nie były połączone w spójną całość. Teraz chcę podzielić się z Wami propozycją w jaki sposób można taki bal urozmaicić aby połączyć wiele zabaw tematyczną klamrą. Proponuję animację pod tytułem "Na tropie bajek".

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów: www.freepik.com


Na tropie bajek - założenia
Prowadzący wita się z dziećmi i pokazuje im na ścianie przywieszoną wielką otwartą książkę narysowaną na brystolu. Mówi dzieciom, że to jego ulubiona książka ale wszystkie bajki postanowiły zrobić psikusa i się schować. Każda bajka przygotowała dla dzieci specjalne zadanie i jeżeli dzieci je wykonają, to bajki wrócą do książki. Zatem po każdym wykonanym zadaniu wybrane dziecko otrzyma postać z bajki do wklejenia w książkę.

Będzie to spotkanie z pięcioma bajkami, taka mieszanka filmów animowanych z tradycyjnymi w książkowej formie. Zresztą nawet na podstawie filmów animowanych tworzy się też książki, więc tu nikt nie powinien mieć z tym problemu :)


Misja 1 - Królewna Śnieżka
Pytamy dzieci z jaką bajką kojarzą im się te trzy elementy: "krasnale, zatrute jabłko, czarownica". Jeżeli udało się odgadnąć to mówimy, że pierwsza misja polega na zatańczeniu wspólnie w kole piosenki/pląsu "Krasnoludek" (chodzi o tę zaczynającą się słowami "Wąską ścieżką przez ogródek, idzie sobie krasnoludek..."). Co dokładnie trzeba pokazywać jest wskazane w słowach piosenki, zatem jeżeli ktoś słyszy ją pierwszy raz bez problemu da sobie radę.  Można też zajrzeć na Youtube ;)

Misja 2 - Madagaskar
Pytamy dzieci, która z bajkowych postaci mówiła te słowa: "Wyginam śmiało ciało!". Oczywiście Król Julian, zatem zapraszamy wszystkich do zabawy w limbo do wspomnianej wcześniej muzyki z filmu Madagaskar. Limbo, czyli zabawa w przechodzenie pod tyczką/sznurkiem tak aby jej/jego nie dotknąć. Może mieć kilka rund, za każdym razem tyczka idzie niżej i zabawa jest trudniejsza. Najlepiej jeżeli dzieci będą stały w wężyku wtedy zabawa przebiegnie sprawniej.

Misja 3 - Kraina Lodu
Pytamy się dzieci, która z postaci bajkowych miała magiczną moc zamieniania wszystkiego w lód - oczywiście Elsa. Dlatego teraz będzie mroźna zabawa. Kiedy gra muzyka, to wszyscy tańczą, natomiast gdy muzyka się zatrzyma animator podaje części ciała które do siebie "przymarzają". To oznacza, że dziecko musi znaleźć parę z którą się połączy, np. na hasło "łokcie do łokci" trzeba swoimi łokciami dotknąć łokci kolegi/koleżanki. Inne pomysły: "czoło do czoła", "plecy do pleców", "kolana do kolan", "kciuk do kciuka", "brzuch do brzucha", "ucho do ucha". W nagrodę za wykonane zadanie oprócz przyznania obrazka do książki, dzieci mogą zatańczyć do piosenki "Mam tę moc".

Misja 4 - Kubuś Puchatek
Ta misja jest zaplanowana tak aby dać dzieciom trochę odetchnąć od tańców. Pytamy wszystkich, która postać uwielbia miodek. Oczywiście Kubuś Puchatek! Prosimy zatem kilkoro ochotników do wzięcia udziału w kolejnej konkurencji. Każde wybrane dziecko dostaje talerzyk lekko wysmarowany miodem. Zadaniem dziecka jest wylizanie talerzyka do czysta. Przy okazji to świetne ćwiczenie logopedyczne ;)/. Inne dzieci dopingują osoby biorące udział w konkurencji.

Misja 5 - Jaś i Małgosia
Animator pyta dzieci, w której bajce pojawiła się piernikowa chatka - w Jasiu i Małgosi. Zatem teraz zabawa z Babą Jagą, podobna do zabawy w Raz, dwa, trzy - Baba Jaga patrzy! Z tą różnicą, że nie jest to żaden wyścig. Gdy gra muzyka tańczymy, a gdy się zatrzymuje trzeba stanąć bez ruchu.

Misja 6 - Minionki
Do ostatniej zabawy można wykorzystać chustę animacyjną i żółte baony. Na balonach rysujemy minionki i wrzucamy je na chustę. Zadaniem dzieci jest wprawienie chusty w ruch (wykonywanie ruchu powiewu wiatru), tak aby przez czas trwania minionkowej piosenki minionki cały czas były w powietrzu.

Misja kończy się gdy wszystkie bajki są już zdobyte i wklejone do książeczki. Na zakończenie odbywają swobodne tańce.


Szukasz innych propozycji zabaw do wykorzystania w karnawale?
Kliknij w poniższe linki:
http://www.ciuciubabka.net/2015/01/karnawaowe-zabawy-taneczne.html
http://www.ciuciubabka.net/2015/01/taneczne-zabawy-z-balonami.html

You May Also Like

1 komentarze

  1. Czy na salach dla dzieci instalujecie taki monitoring - https://www.eltrox.pl/monitoring.html ? To się Wam sprawdza? Doświadczenia?

    OdpowiedzUsuń