Pierwsza praca z dziećmi

by - 22:06

Właśnie dostałaś/dostałeś swoją pierwszą pracę w zawodzie nauczyciela przedszkola lub nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej? Gratuluję! Praca z małymi dziećmi wiąże się z jednymi z najpiękniejszych doświadczeń jakie mogą Cię spotkać w życiu! Ponieważ na studiach przekazano Ci wiele teorii ale mało praktycznych wskazówek, podzielę się Tobą swoimi doświadczeniami, które przydadzą się na początku nauczycielskiej kariery. 



Niezbędnik
Pamiętaj, że okres przedszkolny i wczesnoszkolny to czas, kiedy potrzebujemy wiele pomocy dydaktycznych, które sprawią, że nasze zajęcia będą atrakcyjne dla wychowanków. W związku z tym swoją pierwszą wypłatę przeznaczysz na:
  • drukarkę + ryzy papieru,
  • laminator (najlepiej obsługujący format aż do A3) + folie do laminacji,
  • artykuły papiernicze: kolorowe bloki techniczne, brystole, bibuły,
  • masa mocująca (przypomina plastelinę) i taśma dwustronna.
Najlepszymi przyjaciółmi okażą się też pistolet do kleju na gorąco oraz klej Magic ❤ 

Notuj żeby nic nie umknęło!
Nie zapomnij też o porządnym terminarzu, w którym zapiszesz wszystko co ważne i umknąć nie może. Szczególnie w dniu Twojej pierwszej konferencji rady pedagogicznej. Co do niej, to zobaczysz, że nie taki diabeł straszny ;)

Pierwsze zebranie z rodzicami
Czyżby przeszedł dreszcz po Twoim ciele? Bez obaw. Pamiętaj aby spisać sobie wcześniej na kartce wszystko co zamierzasz powiedzieć, gdyż nie może tu być miejsca na improwizację! Nie możesz pokazać się z poddenerwowanej i chaotycznej strony. Brak przygotowania kolejnych punktów spotkania zestresuje Cię jeszcze bardziej, a wszyscy wiemy, że liczy się pierwsze wrażenie ;) No i nie zapomnij się przedstawić i powiedzieć kilku słów o sobie. Pamiętaj też, że już pierwszego września musisz mieć zebrane numery kontaktowe do rodziców, na wypadek, gdyby miała miejsce sytuacja wymagająca szybkiego telefonu do opiekunów.

Gazetka
Już w wakacje przygotuj sobie jesienne dekoracje (zakładam, że zaczynasz pracę od września) na gazetkę w stylu "Witaj szkoło!", "Witaj w przedszkolu!". Pomyśl też o jakiejś wielkiej teczce, która nada się do przechowywania dekoracji aby posłużyły nie tylko na jeden sezon. Niektórzy dekoracje laminują, ja osobiście tego nie robię, ponieważ moim zdaniem źle się prezentują kiedy odbija się w nich światło.

Integracja
Przez pierwszy kwartał dzieciaki będą Cię testować z każdej strony, dlatego musisz pamiętać, że we wszystkich swoich działaniach trzeba być konsekwentnym. Dla Ciebie będzie to też czas testowania metod wychowawczych, dzięki temu zobaczysz co się najlepiej sprawdzi w Twoim zespole klasowym/grupie. Pierwsze zajęcia oprócz wiadomej integracji muszą też nawiązać do kodeksu/zasad jakie powinny obowiązywać wszystkich w grupie.

Facebookowe grupy
Staż to czas kiedy mamy wiele pytań związanych z pracą. Trzymam kciuki abyście trafili pod skrzydła osoby, od której możecie się wiele nauczyć. Opiekun stażu powinien wprowadzić Was w przedszkolną/szkolną rzeczywistość. Jeżeli jednak głupio Wam biec do niego z każdym pytaniem co pięć minut, wiele tematów ogólnych związanych z nauczaniem a nie konkretnie ze specyfiką Waszej placówki, możecie zadać na specjalnych grupach facebookowych, które polecam z całego serca! 
Grupy te zrzeszają nauczycieli z danych dziedzin, gdzie wymieniamy się doświadczeniami,  inspirujemy się i wzajemnie napędzamy do działania. Pamiętaj jednak, że warto być nie tylko tym co korzysta ale też tym co dzieli się swoimi materiałami z innymi. Nie oczekujmy też, że ktoś wykona jakąś pracę za nas.




Prasa
W kolejnym wpisie opublikuję strony internetowe, które oferują bogaty zasób pomocy dydaktycznych. Jednak w tradycyjnej formie też znajdziemy ciekawe propozycje, a mianowicie miesięczne gazetki:
"Bliżej przedszkola"
"Nauczycielka przedszkola"
"Nauczycielka szkoły podstawowej, klasy I-III"

Znajdziecie je w porządnych kioskach z prasą. Można też zamówić ich prenumeratę przez internet. Dużą zaletą tych gazetek są dołączane do nich wielkie, rozkładane plakaty przydające się przy realizacji tematów w danym miesiącu.








You May Also Like

1 komentarze

  1. A jak się zapatrujesz na taką pracę jako opiekunka do dzieci - https://arkadiacare.pl/rekrutacja ? To słuszny kierunek czy średnio? Doświadczenia, pewniaki?

    OdpowiedzUsuń