Praca w sali zabaw - rozmowa kwalifikacyjna

by - 12:13

Dostaliście zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do pracy w sali zabaw? Nie wiecie jakich pytań się spodziewać i co zrobić, żeby jak najlepiej wypaść? Opowiem Wam dzisiaj o tym, jak pokazać się z jak najlepszej strony :)Podstawową kwestią jest CV. Składamy je w odpowiedzi na ogłoszenie lub też nawet gdy chwilowo zapotrzebowania nie ma, bo różnie może być. W takich miejscach rotacja pracowników jest dość duża ze względu na rodzaj pracy, który ma charakter dorywczy.

Do CV koniecznie załączamy zdjęcie, oprócz danych osobowych wpisujemy przebieg naszej edukacji (tutaj dobrze widziane są kierunki studiów pedagogicznych, związane z turystyką i rekreacją oraz kierunki artystyczne) i wszystkie umiejętności, które posiadamy i mogą nam się przydać w pracy animatora, np.:
 • malowanie twarzy,
 • modelowanie balonów,
 • robienie wielkich baniek mydlanych,
 • tańce animacyjne,
 • zabawy z chustą animacyjną (KLANZA) czy też tunelem animacyjnym, itp.
Nawet jeżeli póki co nie mamy o czymkolwiek pojęcia, ale mamy duże chęci, polecam wybrać się na kurs animatorów zabaw dziecięcych, gdzie chociaż "liźniecie" wszelkich podstaw. Poza tym taki papier ładnie w CV wygląda i już pokazuje, że nie jesteście tu z przypadku.

Kolejna rzecz to doświadczenie. Pamiętacie, nie wypisujmy w CV rzeczy - pierdół - które świadczą o tym, że chyba nie mamy pojęcia w jakie miejsce składamy swoją aplikacje. Do mojej sali zabaw przychodzą rozmaite CV z wypisanym zdobytym doświadczeniem "w sklepie rybnym", "na degustacjach w hipermarkecie" itp. Wiem, że niektórzy poza tym nie mają nic innego do wpisania, ale tak jak mówię, wystarczy ukończyć kurs animatorów lub wychowawców (kwestia 100-300 zł) i już sytuacja wygląda ciekawiej. Poza tym w doświadczeniu można także wpisać wolontariaty, zatem jeżeli ktoś nie miał wcześniej szczęścia w dostaniu zarobkowej pracy z dziećmi, to udzielając się gdziekolwiek "za uśmiech", też wzbogaca swoje doświadczenie i sprawia tym dobre wrażenie.

Aby Twoje CV było atrakcyjniejsze, możesz dołączyć do niego swój autorski scenariusz animacyjny. 


Przede wszystkim pamiętajcie, to praca dla człowieka z pasją, przed którym stoi wielkie wyzwanie: 
 • musisz stać się dla dzieciaków bardziej atrakcyjny niż konstrukcja typu "małpi gaj", którą masz za plecami, 
 • animator w sali zabaw czuwa nad bezpieczeństwem dzieci podczas organizowanych zabaw,
  a także podczas pobytu grupy na konstrukcji,
 • musisz być pewny siebie, mieć przygotowany program zabaw, które będziesz przeprowadzać,
  a jednocześnie powinieneś być elastyczny, gdyż grupy są różne i nie z każdą grupa da się przeprowadzić te same zabawy.

Na rozmowie o pracę bądź cały czas uśmiechnięty i staraj się opanować stres, gdyż tak właściwie praca o którą się starasz też wymaga tego, aby nie pokazać zdenerwowania, gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli i trzeba szybko podejmować różne decyzje, aby wybrnąć z jakiejś sytuacji. Nie ubieraj się na czarno, gdyż będziesz sprawiać wrażenie osoby ponurej, czyli zupełne przeciwieństwo animatora. Na rozmowę przygotujcie sobie kilka zabaw, które można przeprowadzić z różnymi grupami wiekowymi. Nie pokazujcie zdziwienia, gdy pracodawca powie hasło KLANZA, a Wy nie macie o niej zielonego pojęcia. Obecnie największy zysk sale zabaw mają z animacji urodzinowych, które sprzedają się dobrze gdy mają jakiś temat przewodni. Najczęściej wybierane są takie w oparciu o topowe bajki. Wykaż się wiedzą, że orientujesz się w tym co dzieci uwielbiają, np. Violetta, Monster High, Angry Birds itp. Szczególnie widać te zainteresowania po nadrukach na dziecięcych koszulkach i półkach sklepowych działów z zabawkami.Sposobem na sprawdzenie umiejętności potencjalnego pracownika jest wprowadzenie go na okres próbny. Wtedy dostajesz szansę, żeby pokazać się z jak najlepszej strony, więc pamiętaj, żeby się do tego porządnie przygotować. Koniecznie poczytaj wcześniej o atrakcyjnych sposobach dyscyplinowania grupy, bo mając za sobą konstrukcję ciężko jest ujarzmić dzieci, które tam zmykają (szczególnie chłopców). Powiedz na wstępie, że zabawy będą prowadzone na przemian z zabawą na konstrukcji lub też najpierw animacja, a potem konstrukcja czy też odwrotnie (zależy jak to widzi pracodawca). Pamiętaj, że najważniejsze jest pierwsze 5 minut od wejścia dziecka do sali zabaw. Przedstaw się i złap z dzieckiem dobry kontakt, jak ktoś się wstydzi, to delikatnie spróbuj go ośmielić i pokazać nowe miejsce, do którego przyszedł.

Kolejna kwestia - zarobki. Ile zarabia animator zabaw dziecięcych w sali zabaw? To zależy od sali :) Niektóre sale mają swoją określoną stawkę maksymalną, do której dochodzi się w miarę stażu pracy i informacji zwrotnej od klientów, że im się podobało, są zachwyceni itp. - pamiętaj od klientów, nie tylko dzieci ale też ich rodziców, którzy cały czas Cię obserwują i w końcu za to płacą.

Zarobki animatora w sali zabaw to przeciętnie od 15 do 30 zł za godzinę pracy. Niby brzmi świetnie, ale to praca na zlecenie, więc to czy będziemy dobrze zarabiać zależy od ilości zamówionych animacji. Zwróćcie też uwagę na ilość animatorów, którzy pracują w danej sali zabaw. Jeżeli jest ich tam sporo, to weź pod uwagę, że pulę zleceń trzeba rozdzielić między wszystkich.

Jak już dostaniesz pracę, to gratuluję! Pamiętaj, że początki do łatwych nie należą, ale w miarę zdobywania doświadczenia nabierzesz wprawy. Nie wstydź się też w wolnym czasie iść podglądnąć animację kolegów/koleżanek z pracy, żeby podpatrzyć jak oni sobie radzą. Przy okazji nabijesz sobie u nich punkty, bo pokazujesz, że uważasz ich za autorytet w tej dziedzinie :)

Jakieś pytania? Pisz w komentarzu, a postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Powodzenia!

You May Also Like

12 komentarze

 1. Cześć, mam pytanie, orientujesz się może jaka jest stawka godzinowa dla animatora dla dzieci na wielkim evencie, który może trwać do 8/10 h?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo, to dla początkujących to jakieś od 100 do 150 złotych.

   Usuń
 2. Super post. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad czymś takim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre rady. Nie warto oszukiwać w swoich dokumentach aplikacyjnych, ponieważ jeżeli trafimy na doświadczonego rekrutera to wszystko wyjdzie, a nam oprócz faktu nieotrzymania pracy, będzie towarzyszyło również poczucie wstydu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, swoją przygodę jako animator w zasadzie dopiero zaczynam. Do tej pory to rodzice płacili mi za usługę tyle ile oni uważali, teraz jednak gdy mam certyfikat w ręku sama chcę narzucać cenę. Ile powinnam powiedzieć rodzicom za godzinę pracy na urodzinkach u dziecka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego jakie zabawy, pakiety dodatkowe zaproponujesz. Goła animacja, to od 50 w górę za godzinę :)? Certyfikat w sumie mało się liczy. Ważne jest doświadczenie i opinia, którą sobie wyrabiasz. Ja jestem po studiach z animacji, to wobec tego mam życzyć sobie miliony w porównaniu do animatorów, którzy mają 10 godzinne szkolenie? :D nie tym tropem :) Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Każda CV warto pisać pod konkretne miejsce, oczywiście nie należy kłamać ale wybierać ze swojego doświadczenia te rzeczy które pasują do danego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, chciałabym zająć się animacją dzieci praktycznie w domu,tzn.mam lokal w domu i chciałabym stworzyć miejsce, gdzie można by było organizować urodzinki tematyczne, albo zajęcia np. pieczenie ciasteczek, czy robienie bombek przed świętami, nie chce typowej sali zabaw, chce aktywnie zajmować sie dziećmi i zainteresować ich czymś innym, a nie zabawkami. Urzadzać im mini disco itd.Czy takie przedsiewziecie moze miec powodzenie i czy muszę spełniać warunki jak na sali zabaw?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie dziś mam rozmowę w sprawie pracy animatorki. Dziękuję za rady. Mam nadzieje, że uda się dostać pracę

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. OK, a czy taka praca wymaga szkolenia BHP dla osób kierujących pracownikami, jeśli ma się innych pod sobą? Mam na myśli coś takiego - https://www.tarbonus.pl/produkt/szkolenie-okresowe-bhp-pracodawcow-i-innych-osob-kierujacych-pracownikami/
  Jest potrzebne?

  OdpowiedzUsuń