Karnawałowe zabawy taneczne

by - 12:06

Trwa karnawał, zatem animatorzy zabaw dziecięcych mają pełne ręce roboty! Szczególnie zapracowani są Ci, którzy pracują objazdowo, odwiedzając przedszkola, szkoły, świetlice czy też domy kultury, w których dzieciaki spragnione są tańców i odrobiny szaleństwa. Z tej okazji przygotowałam dla Was propozycje zabaw karnawałowych. Wszystkie są zabawami tanecznymi, dlatego z powodzeniem możecie je wykorzystać nie tylko w dniu balu karnawałowego.

Obraz z zasobów: www.freepik.com


Nie wiem z jak licznymi grupami przyjdzie Wam pracować, bo jednak jest różnica w prowadzeniu zabaw w grupach stu, pięćdziesięciu czy też dwudziestoosobowych, dlatego musicie przemyśleć, które z zabaw dacie radę dostosować do Waszych warunków pracy :)


Czy wiesz, że…
Nazwa karnawał wywodzi się od łacińskich słów "carvus navalis", które oznaczały wielką ukwieconą łódź poruszającą się na kołach. Przejeżdżała ona po ulicach Rzymu, ku czci boga Dionizosa (Bachusa), w ramach hucznych obchodów powitania wiosny. Z tej okazji, zarówno w Rzymie jak i w Grecji odbywały się liczne maskarady, tańce, pochody i widowiska uliczne...

Taneczne zabawy karnawałowe
 • Hawajskie limbo - potrzebujemy tyczkę lub makaron do ćwiczeń na basenie. Uczestnicy zabawy w rytm muzyki (najlepiej hawajskiej), przechodzą pod tyczką wyginając się do tyłu (głowa skierowana w stronę sufitu). Następnie zwiększamy poziom trudności, czyli obniżamy tyczkę coraz niżej.
 • Tańce wygibańce - do zabawy potrzebujemy kółek hula-hop. Po jednym na każde 10 osób. Wszyscy uczestnicy stoją w kole trzymając się za ręce. W miejscu złączenia rąk znajduje się hula-hop, czyli ręce łączą się przez jego środek. Zadaniem uczestników jest przejść przez koło, tak aby przeszło ono do następnej osoby. Uczestnicy zabawy nie mogą puścić rąk kolegi/koleżanki z boku. Kiedy muzyka się zatrzyma te osoby, które znajdują się w hula-hop wchodzą do środka kręgu i wspólnie tańczą.
 • Tańce połamańce - dzieci stoją na gazetach (można podzielić je na grupy góra 3 osobowe) i tańczą w rytm muzyki. Kiedy muzyka się zatrzyma, animator podaje jakie części ciała mają pozostać na gazecie, co musi dostosować oczywiście do ilości dzieci w podzielonych grupach, np. jeden nos, jedno ucho, kolano; dwie pięty, dwa łokcie, dwa kciuki itp.
 • Figury lodowe - dzieci tańczą w rytm muzyki, kiedy się zatrzymuje, wszystkie dzieci zamieniają się w lodową rzeźbę, czyli stają nieruchomo. Mogą dodatkowo coś przedstawiać w zależności od inwencji animatora, który narzuca im temat typu "zoo", "super bohaterzy", "lotnisko" itp.
 • Worek przebieranek - dzieci stoją w kole i w rytm muzyki podają sobie worek z rąk do rąk. Kiedy muzyka się zatrzyma, osoba, która trzyma worek, musi z niego wylosować jedną rzecz i założyć ją na siebie. Polecam, żeby do worka wpakować dużo śmiesznych peruk, masek, kapeluszy, wtedy frajda jest większa :) Wybrane dziecko tańczy w nowym stroju, reszta dzieci klaszcze, a następnie odkładamy na bok wylosowaną z worka rzecz i zabawa trwa dalej.

 • Gorące krzesła - zabawę zna chyba każdy. Ustawiamy na środku sali krzesła (liczba krzeseł to liczba dzieci minus jeden), na których dzieci muszą usiąść kiedy muzyka się zatrzyma. Dziecko pozostające bez krzesełka siada sobie z boku. Zabawa musi przebiec żwawo, żeby dzieci, które odpadły się nie nudziły.
 • Tańce na gazetach - można pojedynczo lub w parach, dzieci tańczą na gazecie, a kiedy muzyka się zatrzymuje to składają ją na pół. Trzeba tańczyć tak, żeby z gazety nie spaść, a zadanie jest coraz trudniejsze, gdyż z każdą kolejną rundą zmniejsza się powierzchnia do tańca.
Oczywiście organizowany bal karnawałowy powinien być także "nafaszerowany" ulubioną dziecięcą muzyką dodatkowo wzbogaconą o prosty i jednocześnie zabawny układ taneczny prowadzony przez animatora.

Jeżeli bal jest prowadzony w stylu balu przebierańców, koniecznie nie zapomnijcie sami się za coś przebrać! Pamiętajcie przy tym, żeby strój nie krępował waszych ruchów, a najlepiej żeby był zrobiony z jak najmniej sztucznych materiałów. Poprowadzenie balu wymaga od Was pełnych obrotów przez cały czas trwania imprezy i zakładając pluszowy strój tygryska, możecie potem poczuć się jak w saunie ;) Jeśli już mamy mikrofon bezprzewodowy, to podczas swobodnych tańców, można podchodzić do dzieci i podpytywać je za co się przebrały, aby poczuły się wyjątkowo. Nie zapomnijmy także o wyborze króla i królowej balu...

... a Wy jak wspominacie swoje bale karnawałowe za czasów dzieciństwa? :)

You May Also Like

6 komentarze

 1. u nas dziś w domu kinderbal, więc wpis jak znalazł, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. super stronka:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysły dziękuję 😍

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy okazji... znasz jakieś pewne miejsce na wesele w Lublinie? To https://dworekarkadia.pl/wesela.html ? A może jakieś inne? Jak do tego podejść?

  OdpowiedzUsuń