Pomysły na wyścigi rzędów

by - 10:48

Dzisiaj pomysły przywołujące nam wspomnienia z lekcji w-fu, czyli... wyścigi rzędów! Wyścigi rzędów są świetnym sposobem na przeprowadzenie zabaw ruchowych w przypadku gdy mamy do animowania bardzo liczną grupę dzieci. Wykonywanie jakiegoś zadania, kiedy wszyscy stoją jeden za drugim sprawia, że ostatnia osoba w kolejce może zacząć się nudzić w oczekiwaniu na swoją kolej. Zatem aby usprawnić przebieg zabaw, jeżeli animujemy 12 lub więcej osób, warto podzielić grupę na pół - w ten sposób zabawy staną się atrakcyjniejsze, gdyż wprowadzamy dodatkowy element rywalizacji. Jeżeli ustalamy, że konkurencje podlegają punktacji, warto także na początku wspomnieć, że dodatkowy punkt można zdobyć za sportowe zachowanie, np. nieobrażanie się kiedy druga drużyna wygra wyścig, nieoszukiwanie, piękne ustawienie rzędów po zakończonym zadaniu. Dzięki temu gdy jedna z drużyn okaże się dużo słabsza, będzie wiedziała, że innymi sposobami może nadgonić punkty.

Tak oczywistych pomysłów jak pokonywanie trasy skokami, krabim krokiem, slalomem itp. nie spisuję, gdyż każdy je świetnie pamięta ze szkolnych lat. To, że są one nazwijmy to "oklepane" nie znaczy, że nie są atrakcyjne! Warto jednak przeplatać takowe czymś co angażuje wszystkich przez całą konkurencję - takie zabawy oznaczyłam symbolem "".

Przed zajęciami ruchowymi pamiętajmy o rozgrzewce!

Zabawa w wyścigi rzędów - propozycje konkurencji:

Kret - dzieci stoją w rzędach w rozkroku tworząc pod nogami tunel. Zadaniem ostatniej osoby jest przejście do przodu przez tunel, a po przejściu ustawienie się w rozkroku na początku tunelu, następnie to zadanie wykonują kolejne osoby. Zabawa trwa do momentu, aż osoba, która zaczynała będzie z powrotem na początku.

Turlanie piłki - dzieci stoją w rzędach w rozkroku tworząc pod nogami tunel. Pierwsza w rzędzie trzyma piłkę. Jej zadaniem jest stojąc w miejscu przeturlać piłkę na sam koniec. Jeżeli po drodze w tunelu piłka gdzieś utknie, reszta osób pomaga ręką ją popchnąć dalej do tyłu. Ostatnia osoba odbiera piłkę i biegnie na początek wykonując to samo zadanie co poprzednik. Zabawa kończy się gdy osoba, która rozpoczynała zabawę wróci na swoje miejsce na początku.

Piłka nożna - dzieci siedzą w rzędzie na podłodze trzymając od siebie odległość na wyciągnięcie ręki. Ostatnia osoba w rzędzie dostaje piłkę, którą trzyma stopami trzymając nogi w górze. Następnie stopami podaje piłkę kolejnej osobie, a ona następnej i tak do momentu aż piłka dotrze na początek. Piłka nie może dotknąć ziemi. Wygrywa drużyna, która wykona zadanie jako pierwsza.

Przejście przez bagna  - zabawa świetnie nadaje się nawet na imprezach integracyjnych dla grupy dorosłych :) Potrzebne będą kamienie imitowane przez skrzynki (najlepsze po piwie z zaklejonym logiem :D) lub koła hula-hop lub małe obręcze lub (to mój faworyt, kosztowny ale przydaje się w animacji do wielu zabaw) kółka z gry Twister Max (kliknij aby zobaczyć!). Wyznaczamy na końcu trasy linię mety i tłumaczymy zasady. Zadaniem drużyn jest przejście po "kamieniach" przez bagno (teren dookoła), tak żeby do niego nie wpaść. Uczestnicy stoją jeden obok drugiego na kamieniach, każdy na jednym. Kamieni jest o jeden więcej niż uczestników. Zadaniem ostatniej osoby jest zabranie kamienia i podanie go następnej osobie w sposób taśmowy z rąk do rąk aż dojdzie do osoby na początku. Pierwsza osoba kładzie kamień obok siebie i przeskakuje na niego, a reszta osób w rzędzie też przesuwa się o jeden kamień dalej, co sprawia, że kolejny na końcu zostaje pusty. Sytuacja zatem się powtarza do momentu, aż któraś z drużyn przekroczy linię mety zdobywając zwycięstwo.

Wyścigi kangurów - do zabawy potrzebna będzie butelka, którą dzieci wkładają między kolana. Zadaniem każdego uczestnika jest przemieszczenie się z butelką do wyznaczonego pachołka i powrót, tak, żeby butelka nie wypadła. Następnie butelkę przekazuje się kolejnej osobie z drużyny. Kiedy wszyscy wykonają zadanie wyścig się kończy.

Wyścigi z gazetami - każde dziecko otrzymuje stronę z gazety (najlepiej z jakiegoś dziennika). Dzieci kładą sobie rozłożoną stronę na brzuchu, a następnie mając ręce z tyłu dobiegają do linii mety, tak aby gazeta nie spadła na ziemię. Po wykonanym zadaniu dziecko wraca na koniec drużyny, a zadanie wykonuje następna osoba itd. Zabawa trwa do momentu aż wszyscy wykonają zadanie.

Wyścigi z balonami (można zamienić na piłkę) - dzieci w rzędach dobierają się w pary, ręce mają schowane z tyłu. Wcześniej między brzuchami wkładają balon. Zadaniem par jest dotarcie do wyznaczonej linii i powrót do drużyny z balonem, tak aby nie wypadł. Następnie balon dostaje kolejna para i zabawa trwa aż wszystkie pary wezmą udział.

Wyścigi matematyczne - jako, że jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, staram się wprowadzać dużo aktywnych form nauczania, gdyż mój zespół klasowy bardzo tego potrzebuje :) Przeprowadziłam kiedyś wyścigi matematyczne. Zwykły odcinek do przebiegnięcia a na końcu kartka z prostym zadaniami matematycznymi. Biegnie zawodnik, który ma w ręku mazak, rozwiązuje jedno obliczenie i wraca z mazakiem do drużyny. Przekazuje mazak następnej osobie, a ta wykonuje to samo co poprzednia i tak dalej, aż do momentu kiedy wszyscy skończą. Oprócz punktacji za szybkość, powinna być też punktowana poprawność obliczeń. 

Na koniec zabawa, która wyścigiem nie jest, ale wykorzystuje ustawienie się w rzędach.

Starcie smoków -  dwa rzędy stają naprzeciwko siebie. Dzieci w rzędach trzymają się za biodra, ostatnia osoba ma włożoną za bluzkę szarfę lub chustkę. Na znak animatora rozpoczyna się starcie smoków. Pierwsza osoba z rzędu musi zabrać szarfę/chustkę ostatniej osobie z drugiej drużyny. Smoki nie mogą się rozpaść. Wygrywa ta drużyna, której uda się zdobyć szarfę/chustkę drużyny przeciwnej.

A może Wy macie swoje ulubione konkurencje? Zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzach.

You May Also Like

0 komentarze